Prelegenci

Łukasz Bajgierowicz
Wójt gminy pysznica
Absolwent specjalności Gospodarka i Administracja Publiczna na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył studia podyplomowe w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Krakowie w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz studia podyplomowe MBA w KUL w Lublinie.
Od 2018 roku wójt Gminy Pysznica. W latach 2010-2018 radny Rady Gminy Pysznica.
Prywatnie pasjonat aktywnego trybu życia, w szczególności piłki nożnej, squasha oraz snowboardu.

hanna majszczyk
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów odpowiedzialny za budżet państwa oraz sprawy związane z finansami jednostek samorządu terytorialnego.
Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Wieloletni urzędnik państwowy, pracownik Ministerstwa Finansów. W latach 2000 – 2010 dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług (VAT) w Ministerstwie Finansów. W latach 2010 – 2017 również podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów odpowiedzialny za budżet państwa, w tym sprawy związane z finansami jednostek samorządu terytorialnego.
Doradca podatkowy. W latach 2021 – 2023 ekspert w Instytucie Odpowiedzialnych Finansów oraz w Instytucie Finansów Publicznych.

Marcin bazylak
prezydent Dąbrowy Górniczej
Dąbrowianin z urodzenia i z wyboru. Od 2006 roku związany z samorządem, w którym kładzie ogromny nacisk na współpracę i angażowanie w życie miasta jego mieszkańców. Jeden z inicjatorów i współautorów Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.
Za najważniejsze wyzwania stojące przed dąbrowskim samorządem uważa rewitalizację śródmieścia oraz rozwój gospodarczy miasta w oparciu o nowoczesne branże i technologie będące alternatywą dla tradycyjnego przemysłu od lat obecnego w naszym regionie.
Kierując pracami dąbrowskiego urzędu miejskiego za cel stawia kompleksowość i wysoką jakość obsługi klientów. Pomaga w tym elastyczne zarządzanie pracownikami oraz realizacja horyzontalnych polityk miejskich będących alternatywą dla tradycyjnego, silosowego podziału kompetencji poszczególnych wydziałów.
Prywatnie – mąż, ojciec, miłośnik jazdy na rowerze, biegania i aktywnego spędzania wolnego czasu.

tomasz bęben
Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych
Doświadczony prawnik i manager. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2023 r. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Członek Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA) oraz członek Zarządu FIGIEFA (Międzynarodowej Federacji Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych). Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zdobywał w krakowskich i warszawskich kancelariach prawnych, w obszarach prawa własności przemysłowej, prawa autorskiego i dóbr osobistych. Od kilku lat ściśle związany z motoryzacją.
Wspiera działania promujące rozwój polskiego sektora motoryzacyjnego. Bierze udział w pracach przy opiniowaniu projektów najistotniejszych aktów prawnych dotyczących branży motoryzacyjnej. Interesy firm członkowskich reprezentuje w kraju, jak również na forum międzynarodowym, występując przed organami Unii Europejskiej.

prof. dr hab.Paweł CHURSKI
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Profesor Nauk Społecznych, geograf ekonomiczny, pracuje na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie jest dziekanem wydziału, a od 2009 kierownikiem Katedry Studiów Regionalnych i Lokalnych. Przewodniczący Konferencji Kierowników Jednostek Geograficznych, Przewodniczący Zespołu Wykonawczego Unii Uczelni na Rzecz Rozwoju Kierunków Studiów w Zakresie Gospodarowania Przestrzenią, Wiceprzewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Wiceprezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Więcej: www.churski.pl

AGNIESZKA CHWASTEK
5 Axes Training Leader, ValeO
Absolwentka romanistyki na Uniwersytecie Śląskim. Ukończyła studia podyplomowe z zarządzania biznesem w Śląskiej Międzynarodowej Szkole Handlowej, psychologię działań menadżerskich w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz kierunek „Coach i Trener” w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie.
Związana z branżą automotive od lat 90. XX wieku, od ponad dwudziestu lat pracuje na stanowiskach menadżerskich w zagranicznych korporacjach działających w tej branży. Ma wieloletnie doświadczenie zarządzaniu zakupami oraz w zarządzaniu kapitałem ludzkim na szczeblu krajowym i centralnym.
Jako praktyk biznesu stosuje na co dzień w swojej pracy standardy i rozwiązania typowe dla dużych przedsiębiorstw przemysłu samochodowego. Jest współautorką programów rozwojowych dla pracowników i menadżerów, jak również jest aktywnym trenerem w swojej organizacji. W swojej obecnej roli w Grupie Valeo odpowiada za tworzenie i wdrażanie programów szkoleniowych dotyczących kultury organizacji dla nowo przyjętych pracowników różnych szczebli, a także przeprowadza audyty wewnętrzne w obszarach zaangażowania pracowników i integracji dostawców.
W ramach współpracy polskiego oddziału Valeo z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie współtworzyła program studiów II stopnia „Zarządzanie zakupami w nowoczesnym przedsiębiorstwie”. Prowadzi także zajęcia ze studentami studiów podyplomowych i MBA z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim na Akademii Humanitas w Sosnowcu.
Najprzyjemniejsza forma spędzania wolnego czasu według niej to podróże oraz spotkania z przyjaciółmi przy dobrej muzyce i winie. Najchętniej przebywa we Włoszech, które uważa za drugą ojczyznę, Portugalii i Brazylii. Odkąd nauczyła się czytać, dzień bez książki jest dniem straconym. Mówi biegle po francusku, włosku i angielsku, a w zakresie podstawowym po rosyjsku, hiszpańsku i portugalsku.

dr hab. Joanna Dzwończyk, prof. UEK
Katedra Studiów Politycznych, Kolegium GAP UEK
Dr hab. Joanna Dzwończyk, prof. UEK, absolwentka socjologii UJ, doktor i doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce. Pracuje w Katedrze Studiów Politycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zainteresowania badawcze: populizm, społeczeństwo obywatelskie, transformacja państw Europy Środkowo-Wschodniej, kapitał społeczny, komunikowanie polityczne i wpływ globalizacji na funkcjonowanie współczesnego państwa. Autorka i redaktorka kilku monografii, opracowań i

JACEK LELEK
Burmistrz Starego Sącza
Jacek Lelek – od 2012 r. burmistrz Starego Sącza. W latach 2003–2007 z-ca burmistrza. Przez lata związany z organizacjami pozarządowymi. Założył i był prezesem Fundacji Rozwoju Ziem Górskich oraz Stowarzyszenia LGD „Brama Beskidu”. Wiceprzewodniczący Rady Związku Euroregionu Tatry. Przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Krynicko-Popradzkich. Członkiem Rady ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie Rzeczypospolitej. Stały panelista Forum Regionów przy Forum Ekonomicznym. Przewodniczący Rady Pracodawców Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Prof. dr hab. TADEUSZ MARKOWSKI
Profesor zwyczajny w Uniwersytecie Łódzkim
Prof. zw. dr hab. TADEUSZ MARKOWSKI. Jest pracownikiem Uniwersytet Łódzkiego i Doktorem Honoris Causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie . W latach 1984 – 2020 był kierownikiem Zakładu ekonomiki rozwoju miast a potem Katedry zarządzania miastem i regionem. W latach 2002 –2005 był dziekanem Wydziału Zarządzania. W 1990 roku był stypendystą programu Urban Fellows w Instytucie for Policy Studies na Johns Hopkins University. W latach 1994-2001 był członkiem Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów. W latach 2006 – 2015 był Prezesem Towarzystwa Urbanistów Polskich. Od roku 2001 do 2019 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk a obecnie jest Honorowym Przewodniczącym. W latach 1998 2000-pełnił funkcję Prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Szkół Planowania (AESOP). W latach a 2006 – 2015 był członkiem Głównej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej przy Ministrze Budownictwa. Wcześniej był wielokrotnie członkiem Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej. W latach 2008-2012 był Członkiem Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim. Aktualnie jest członkiem Miejskiej Komisji Urbanistycznej w Łodzi. Jest autorem ponad 260 publikacji z zakresu rozwoju regionalnego i lokalnego oraz licznych ekspertyz dla Rządu RP przygotowanych dla potrzeb polityki regionalnej i planowania przestrzennego.

krzysztfo nakonieczny
Dziennikarz
Krzysztof Nakonieczny – dziennikarz Telewizji Polskiej i politolog, od 2024 ponownie reporter polityczny Teleexpressu TVP; autor cyklu „Biznes po 5” w „Teleexpress Extra”.
Zajmuje się relacjami i wydarzeniami na styku świata polityki, finansów i zrównoważonego rozwoju.
Jego artykuły i wywiady publikował Forbes Polska oraz Business Insider Polska; prowadzący kongresy i debaty dotyczące ekonomii oraz rozwoju biznesu.
Interesują go polityka, innowacje, lotnictwo wojskowe i Czechy.

prof. dr hab. Aleksandra nowakowska
Uniweraytet łódzki
Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska. Specjalista w zakresie rewitalizacji miast, polityki rozwoju lokalnego i regionalnego, procesów innowacji i transferu technologii, strategii rozwoju. Autorka 7 monografii, ponad 120 artykułów i rozdziałów w monografiach. Uczestniczka licznych, zagranicznych staży i stypendiów naukowych (m.in. w Paryżu, Montpellier, Sztokholmie, Nowosybirsku, Tarnopolu). Od 20 lat ekspert w wielu projektach wdrożeniowych realizowanych we współpracy z władzami samorządowymi i instytucjami publicznymi. Autorka licznych strategii rozwoju miast i regionów, koncepcji marketingowych, programów rewitalizacji, strategii innowacji, planów zintegrowanych, systemów monitoringu i ewaluacji, koncepcji rozwoju smart city. Trener i szkoleniowiec na licznych warsztatach adresowanych do władz i instytucji publicznych.

prof. Jerzy adam stępień
Sędzia, b. Prezes Trybunału Konstytucyjnego
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1969) oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej (1996); w latach 1969 – 89 aplikant, asesor i sędzia Sądu Powiatowego a następnie Rejonowego w Kielcach; w latach 1979-99 radca prawny w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach; współzałożyciel „Solidarności” w Regionie Świętokrzyskim, wiceprzewodniczący Regionu, delegat na I Krajowy Zjazd „S” w 1981 r., sekretarz Zjazdu; współautor Posłania do Robotników Europy Wschodniej; internowany od 13 grudnia 1981 do 11 grudnia 82, a następnie aresztowany i skazany w procesie politycznym; zaangażowany w strukturach podziemnych Związku, redaktor „Samorządnej Rzeczpospolitej”; senator I i II kadencji; Generalny Komisarz Wyborczy w latach 1990-93; podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; w latach 1999-2008 sędzia Trybunału Konstytucyjnego i prezes w latach 2006-2008; następnie wykładowca Uczelni Łazarskiego, w latach 2014-2018 wicerektor, od 2009 do dziś Dyrektor Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej; odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi I Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia, a także Medalem Bene Merentibus Iustitiae.
Współzałożyciel w 1989 roku wraz Jerzym Regulskim Fundacji rozwoju Demokracji Lokalnej, aktualnie przewodniczący Rady Fundatorów; współtwórca reform samorządu terytorialnego i administracji publicznej w latach 1989-1993 oraz w latach 1997-1999.
Członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego od 1977 roku, w latach 1992-95 wiceprezes PSJ; założyciel Kieleckiego Klubu Jazzowego w 1994 roku, aktualnie prezes honorowy, współzałożyciel Fundacji Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego w 1990 roku.
Honorowy Obywatel Brzozowa, Włoszczowy i Kazimierzy Wielkiej; laureat nagród im. Michała Kuleszy „Fundament Rzeczpospolitej”, Newsweek’a im. Teresy Torańskiej; Najlepszy Sędzia Dziennika Gazety Prawnej w 2006 roku.

prof. dr hab. Jerzy Hausner
Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP
Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit oraz Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, b. wicepremier i minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, poseł na Sejm 2001-2005, członek Rady Polityki Pieniężnej III kadencji, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, laureat nagród: Kisiela, Władysława Grabskiego i Edwarda Lipińskiego, doktor honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

dr sławomir dudek
Prezes Zarządu, Instytut Finansów Publicznych
Założyciel, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych. Ekspert w zakresie finansów publicznych; b. dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej Ministerstwa Finansów; b. członek Rady Gospodarczej przy Marszałku Senatu RP. Konsultant Banku Światowego. Komentator gospodarczy. Adiunkt Szkoły Głównej Handlowej.

dr hab. Wojciech Misiąg, prof. WSIiZ
dyrektor Instytutu Badań i Analiz Finansowych, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Wojciech Misiąg (1951), ekonometryk, absolwent SGPiS (Wydział Finansów i Statystyki), dr nauk ekonomicznych (SGPiS, 1984), obecnie profesor i profesor honorowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dyrektor generalny Instytutu Badań i Analiz Finansowych WSIiZ. W latach 1989-1994 podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów odpowiedzialny m.in. za budżet państwa i finanse samorządu terytorialnego, 1991-1994 przewodniczący Głównej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej.
W WSIiZ od 2002 r. Od 2020 r. kieruje zespołem pracującym nad programem dostosowania wsi i rolnictwa do wymogów zrównoważonego rozwoju.
Od 1974 do 1987 r. pracownik naukowy SGPiS, 1994 do 2011 r. pracownik naukowy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, 1994-1999 wykładowca Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie (obecna Akademia Leona Koźmińskiego), 2003-2019 pracownik Najwyżej Izby Kontroli, w tym 2011-2013 wiceprezes NIK.
W latach 1994-1999 pełnił m.in. funkcje przewodniczącego Rady Nadzorczej PZU i PZU Życie, doradcy zarządów Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Handlowego i Banku Śląskiego. Autor ponad 270 prac (w tym ok. 40 monografii) z zakresu finansów publicznych, zarządzania i ekonomii oraz ekspertyz i opinii dla Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu i jednostek samorządu terytorialnego.
Członek zespołu zadaniowego Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN do spraw przestrzennego wymiaru europejskich i krajowych polityk publicznych.

Artur Chmerski
Simulation Manager, Valeo
Absolwent krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej a obecnie Manager Symulacji w Valeo Power Thermal Systems w Skawina. Przez ostatnie dwie dekady był częścią zespołów badawczo-rozwojowych w branży lotniczej i motoryzacyjnej. Uczestniczył w rozwoju zaawansowanych systemów inżynierskich w Polsce, Niemczech i UK. Obecnie swoją wiedzę wykorzystuje kierując zespołem wykonującym symulacje numeryczne wspomagające proces rozwoju wymienników ciepła dla aut elektrycznych.

Paweł Chorąży
Dyrektor Zarządzający, Bank Gospodarstwa Krajowego
Dyrektor Zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK. Ma prawie dwudziestoletnie doświadczenie w zarządzaniu środkami europejskimi. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (1998) i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (2001). Stypendysta Fundacji Roberta Boscha w Niemczech (2003 – 2004). Ukończył także Leadership Academy for Poland (2019) i program IESE Business School: Top Public Executives (2018).

dr hab. Mirosław Czekaj, prof. SGH
Prezes Zarządu, Bank Gospodarstwa Krajowego
Mirosław Czekaj ma bogate, blisko 30-letnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi podmiotami gospodarczymi, w tym bankami i instytucjami finansowymi.
W latach 1996-1997 był członkiem Rady Nadzorczej Pomorskiego Banku Kredytowego w Szczecinie. W latach 2004-2006 był wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego nadzorującym działalność komercyjną banku, współpracę z klientami komercyjnymi i samorządami a także zarządzanie siecią oddziałów. Obecnie w BGK nadzoruje obszar zarządzania strategicznego i finansów.
Od 2009 do 2016 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej PKO Banku Polskiego oraz przewodniczącego Komitetu Audytu w tym banku, gdzie nadzorował m.in. proces raportowania finansowego, audytu wewnętrznego, zarządzania ryzykiem, zarządzania zgodnością oraz audytu zewnętrznego.
Wielokrotnie był przewodniczącym lub członkiem rad nadzorczych, m.in. Miejskich Zakładów Autobusowych, Metra Warszawskiego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Od stycznia 2007 do kwietnia 2024 r. Mirosław Czekaj pełnił funkcję skarbnika m.st. Warszawy, gdzie był odpowiedzialny za m.in. gospodarkę i politykę finansową, skonsolidowaną sprawozdawczość ponad 1000 jednostek, podatki i księgowość. Odpowiadał także za zarządzanie długiem, płynnością i ryzykiem finansowym, w tym emisje papierów wartościowych oraz współpracę z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, bankami, agencjami ratingowymi i audytorami.
Doktor habilitowany Mirosław Czekaj jest profesorem w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie, gdzie specjalizuje się w zagadnieniach naukowych dotyczących w szczególności finansów publicznych, w tym planowania budżetowego oraz sprawozdawczości finansowej. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji o tej tematyce w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych.
Mirosław Czekaj jest biegłym rewidentem nr 8476.

dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK
I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa
Profesor Stanisław Mazur absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacz polityk publicznych i zarządzania publicznego. Od wielu lat zaangażowany w rozwój życia publicznego Krakowa, m.in. prezes Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie (2007–2009), członek Rady Służby Cywilnej (2009-2015), inicjator i członek Stowarzyszenia Lepszy Kraków, którego celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań dla polityk publicznych w Krakowie.
Dziekan Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w latach 2016-2019, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w latach 2020-2024, kierownik Katedry Polityk Publicznych tejże Uczelni. Od 14 maja 2024 roku I Wiceprezydent Miasta Krakowa.
Specjalizacja akademicka: analiza polityk publicznych, zarządzanie publiczne, administracja publiczna, organizacyjne uczenie się.
Brał udział jako ekspert i koordynator w kilkudziesięciu projektach krajowych i międzynarodowych z zakresu analizy polityk publicznych; jakości rządzenia; zarządzania strategicznego; organizacyjnego uczenia się. Autor ponad 250 publikacji naukowych oraz 140 ekspertyz. Publikował między innymi w Oxford University Press, Cambridge University Press, Routledge, Peter Lang, De Gruyter.

Małgorzata Małuch
Wójt Gminy Sękowa, Prezes Zarządu Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski
Małgorzata Małuch w latach 1990-2006 pełniła funkcję Sekretarz Gminy Sękowa, a od 2006 roku jest Wójtem Gminy Sękowa. Działalność społeczna związana z pełnioną funkcją m.in.: Forum Wójtów i Burmistrzów i Prezydentów Małopolski– Prezes Zarządu, Małopolska Organizacja Turystyczna –Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski – Z-ca Prezesa Zarządu.
Pod jej zarządem, gmina Sękowa odnotowała znaczące sukcesy, co przejawia się w licznych inwestycjach oraz strategicznych decyzjach rozwojowych, które znacząco wpłynęły na poprawę jakości życia mieszkańców Gminy Sękowa.
Jednym z głównych osiągnięć Małgorzaty Małuch jako Wójta było znaczące zwiększenie budżetu gminy — z początkowych 9 milionów złotych do nawet 62 milionów złotych, co pozwoliło na realizację ambitnych projektów infrastrukturalnych i społecznych. Pod jej kierownictwem gmina skoncentrowała się na rozbudowie i modernizacji infrastruktury drogowej i edukacyjnej, w tym budowie nowych przedszkoli jak i modernizacji szkół oraz budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Sękowa.
Małgorzata Małuch jako Wójt zainwestowała również w termomodernizację obiektów publicznych i prywatnych, co obejmowało instalacje odnawialnych źródeł energii. Ponadto, zainicjowała rozbudowę systemów wodociągowych i kanalizacyjnych oraz realizację projektów związanych z turystyką i uzdrowiskiem.
Małgorzata Małuch jest również aktywna w dziedzinie geotermii, planując wykorzystanie lokalnych geotermalnych źródeł do celów energetycznych, co jest przykładem jej innowacyjnego podejścia do zarządzania zasobami naturalnymi.
Pod jej władaniem, Gmina Sękowa wielokrotnie zdobywała pierwsze miejsca w ocenach aktywności ekonomicznej.
Gmina Sękowa pod kierownictwem Wójta Małgorzaty Małuch zdobyła liczne wyróżnienia w ostatnich latach, które świadczą o jej aktywności i skuteczności w prowadzeniu samorządowych działań rozwojowych.

Miłosz Motyka
Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, odpowiedzialny za sektor odnawialnych źródeł energii oraz elektroenergetyki. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem środowiska, absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zaangażowany w działalność społeczną, w latach 2017-2023 pełnił funkcję prezesa Forum Młodych Ludowców. Absolwent Szkoły Liderów Politycznych. Od 2019 roku rzecznik prasowy oraz sekretarz Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od 2024 radny sejmiku Województwa Małopolskiego, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego.

Piotr pudo
Sekretarz Miasta Jordanowa
Sekretarz Miasta Jordanowa. Radny Rady Powiatu Suskiego kadencji 2024-2029. Absolwent kierunku Gospodarka i Administracja Publiczna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Miłośnik gór i podróży.

mateusz rykała
Wiceprezes Zarządu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Mateusz Rykała – sosnowiczanin, samorządowiec. Wiceprezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. od 2017 roku odpowiedzialny za inwestorów we wschodniej części Województwa Śląskiego.. Specjalista programowania rozwoju. I Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca w latach 2014-2017 odpowiedzialny za inwestycje, obsługę inwestora i promocję. Przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu, w latach 2010-2014. W latach 2009-2014 Prezes Zarządu Regionalnego Funduszu Ekorozwoju S.A. w Bielsku-Białej. W latach 2006-2009 Pełnomocnik Prezydenta Miasta Sosnowca ds. Rozwoju i Współpracy z Zagranicą. 2004 – 2006 Inspektor w Wydziale Programowania Rozwoju i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Od 2015 r. Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Tramwajów Śląskich S.A. w Chorzowie. Absolwent Historii – Uniwersytet Śląski, Zarządzania Przedsiębiorstwem – PARP/AH, MBA – Akademia WSB. Włada językiem angielskim i włoskim.

Tomasz Struś
Mechanical Development Manager, Valeo
Absolwent krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej. Doświadczony Manager R&D od początku kariery związany z Valeo Powertrain Thermal System w Skawinie. Stworzył i rozwinął zespół symulacji i konstrukcji zajmujący się projektowaniem wymienników ciepła dla branży motoryzacyjnej. Koordynuje pracę grupy inżynierskiej obejmującej kilkadziesiąt osób z różnych dyscyplin z powodzeniem dostarczając rozwiązania spełniające rygorystyczne wymogi klientów.
Bierze udział w rozwoju produktów dla topowych producentów aut w tym również dla aut elektrycznych. Uczestniczy w rozwoju metodologii wspierającej i porządkującej prace badawczo-rozwojowe. Aktywnie wspiera najnowsze rozwiązania softwarowe przyspieszające rozwój produktu. Promuje wykorzystanie rozwiązań z obszaru AI dla branży automotive

Karol Strzecha
R&D Development Center Manager, Valeo
Karol Strzecha, obecnie Dyrektor R&D w Valeo Autosystemy Polska. Od ponad dwudziestu lat związany z Przemysłem Motoryzacyjnym. Doświadczony lider technicznych zespołów zajmujących się rozwojem, wdrażaniem oraz wysoko seryjną produkcją systemów wymiany ciepła. Z wykształcenia absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prywatnie, cierpliwy ojciec dwojga nastolatków, pasjonat motoryzacji, dobrej książki oraz ciągle jeszcze aktywny siatkarz amator.

Sebastian Balzam
Platform/Module Manager, Valeo
Sebastian Balzam jest absolwentem Politechniki Śląskiej, Wydziału Mechaniczno-Technologicznego, kierunku Automatyka i Robotyka w Gliwicach. Pracę dyplomową obronił na Uniwersytecie Drezdeńskim w Instytucie Materiałów Lekkich i Kompozytowych.
Od ponad 20 lat związany jest z przemysłem motoryzacyjnym. Doświadczenie zdobyte podczas rozwijania działu badań i rozwoju jako wieloletni kierownik biura projektowego pozwoliło mu wychować wielu wartościowych inżynierów, ekspertów oraz menadżerów. Jest autorem rozwiązań patentowych, które zostały wprowadzone do produkcji. Przez wiele lat pełnił również rolę trenera w Valeo 5 Axis.
Sebastian aktywnie angażuje się w aspekty związane z ochroną środowiska i edukacją w tym zakresie, pełniąc rolę moderatora Mozaiki Klimatycznej.
Prywatnie ojciec dwójki dzieci, pasjonat lotnictwa.

andrzej bańka
Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego
i Gospodarki
Ekonomista, manager, ekspert w zakresie zarządzania i marketingu
Absolwent kierunku Gospodarka i Administracji Publiczna na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studiów menedżerskich typu MBA na Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Doświadczony lider w pracy na rzecz sektora prywatnego i publicznego, jak również korporacji międzynarodowych. Zrealizował wiele projektów doradczych w obszarze marketingu oraz finansów pełniąc rolę lidera zespołów zadaniowych. Autor oraz współautor wielu projektów na rzecz rozwoju przedsiębiorczości oraz innowacji
z udziałem środków unijnych.
Koordynator prac związanych z wdrażaniem Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego, w szczególności w obszarze inteligentnych specjalizacji regionu. Aktywnie poszukuje nowych obszarów do wdrażania innowacji w gospodarce.
Wieloletni redaktor naczelny magazynu „Business in Małopolska”, podejmującego problematykę inwestycji, eksportu oraz promocji gospodarczej. Od wielu lat zaangażowany we współpracę z samorządem gospodarczym i instytucjami otoczenia biznesu w obsługę inwestorów oraz rozwijanie i wsparcie przedsiębiorców poszukujących nowych obszarów ekspansji. Z ramienia Województwa Małopolskiego odpowiedzialny za nadzór na działalnością Centrum Business in Małopolska, inicjatywy działające w formie one-stop-shop dla biznesu.
Członek Małopolskiej Rady ds. Sukcesji i Transferu Biznesu oraz Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy.
Pasjonat motoryzacji, sportu oraz sztuki. Fan ekologicznych rozwiązań i nowinek technologicznych.

marcin korolec
Prezes, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
Dyrektor Instytutu Zielonej Gospodarki, Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. Członek Rad Nadzorczych European Climate Foundation (2024), IDDRI (2024), Meva Energy (2020), InnoEnergy (2019), Transport&Environment (2019). Członek Climate and Environment Advisory Council w European Investment Bank (2021). Prawnik, wieloletni pracownik administracji państwowej. Od listopada 2013 do listopada 2015 roku był Pełnomocnikiem Rządu do spraw Polityki Klimatycznej, w latach 2011 – 1013 pełnił funkcję Ministra Środowiska, a od 2005 do 2011, Wiceminister Gospodarki, (w latach 2005 – 2015 reprezentował Polskę podczas ponad 120 posiedzeń Rady Ministrów UE ds. Klimatu, Środowiska, Handlu, Konkurencyjności i Energii, w latach 2005 – 2011 był koordynatorem polskiej współpracy z OECD).
Był Prezydentem, organizowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych 19 Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej w Warszawie (COP19). Podczas Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej wraz z Conie Hedegard, Komisarzem ds. Klimatu, Współprzewodniczył delegacji Unii Europejskiej podczas Konferencji Konwencji Klimatycznej w Durbanie (COP17).
Marcin Korolec brał udział w procesie negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej (1998 – 2004), jako Asystent i Doradca Ministra Jana Kułakowskiego oraz Minister Danuty Hubner.
W latach 2010 – 2011 był członkiem Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W 2011 wprowadził Polskę do Rady Administracyjnej Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) w Abu Dhabi. Był współzałożycielem Zielonego Trójkąta Weimarskiego – współpracy Ministrów Środowiska Francji, Niemiec i Polski (2013), Reprezentował Polskę w Zarządzie Zielonym Funduszu Klimatycznym (Green Climate Fund) 2013 – 2015.

Paweł korus
Partner, Kancelaria Sobczyk & Wspólnicy
Radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy o bardzo dużym doświadczeniu w negocjacjach zbiorowych i rozległej praktyce procesowej. Doradza w zakresie przejmowania zakładów pracy, zwolnień grupowych, outsourcingu, zatrudnienia tymczasowego. Współpracuje bezpośrednio z zarządami spółek kapitałowych oraz dyrektorami działów personalnych. Wykładowca na studiach podyplomowych w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Prowadzi zajęcia dla aplikantów radcowskich przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie

Grzegorz zięba
Valeo Power Thermal Europe Regional Operations Vice-President
Absolwent Bielskiej Szkoły Menedżerów oraz Akademii Techniczno-Humanistycznej (kierunek Zarządzanie Jakością w Przemyśle Motoryzacyjnym). Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywał w Dziale Finansów firmy Business Solution. Następnie swoją karierę związał z Valeo pracując w Działach Technicznych oraz Jakości na stanowiskach inżynierskich oraz kierowniczych Zakładu, a także Dywizji rozruszników firmy Valeo. Ponad dekadę był Dyrektorem Generalnym Zakładu Valeo w Czechowicach – Dziedzicach zajmującego się projektowaniem i produkcją nowych oraz regeneracją używanych elementów systemów napędowych dla przemysłu motoryzacyjnego. Następnie pełnił rolę Valeo Powertrain Electrified Mobility Central Europe Vice-President. Obecnie piastuje stanowisko Valeo Power Thermal Europe Regional Operations Vice-President.

Krzysztof Kutek
Dyrektor ds. Wody i Zmian Klimatu, Arcadis
Ponad 15 lat doświadczenia zawodowego. Ekspert w dziedzinie zmian klimatu, gospodarki wodnej i zrównoważonego rozwoju. Uczestniczył w wielu projektach z obszaru gospodarki wodnej i adaptacji do zmian klimatu. Współautor metodyki dla projektu – Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu dla 44 największych miast Polski. Pomysłodawca i współautorem raportu Water City INDEX.

marcin skawiński
IS Shared Service Center Manager, Valeo
Doświadczony menedżer z 20-letnim stażem w branży motoryzacyjnej, specjalizujący się w zarządzaniu usługami IT, optymalizacji procesów biznesowych oraz realizacji międzynarodowych projektów transformacyjnych. Posiada szeroką wiedzę w zakresie strategii IT, digitalizacji oraz integracji systemów wspierających działalność operacyjną i rozwój organizacji.
Przez lata pełnił role kierownicze, odpowiadając za rozwój i efektywność usług IT, a także wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych na poziomie regionalnym i globalnym. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu międzynarodowymi projektami IT, obejmującymi wdrażanie systemów klasy ERP, MES oraz rozwiązań chmurowych. Kierował zespołami wielokulturowymi oraz koordynował współpracę z partnerami biznesowymi i dostawcami technologii na różnych rynkach.
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie ukończył studia na kierunku Informatyka oraz na kierunku Geofizyka.

Marcin GANDERA
Wójt Gminy Biały Dunajec
Wójt Gminy Biały Dunajec, absolwent GAPu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w sektorze prywatnym, m.in. prowadząc własną działalność gospodarczą skupiając się na współpracy z administracją publiczną w zakresie wdrażania systemów teleinformatycznych np. do obsługi Elektronicznego Zarządzania Dokumentów (EZD), zamówień publicznych czy podpisów elektronicznych.
Kontakt
Organizator 55. Sympozjum GAP
Monika Halicka
monika.halicka@fundacjagap.pl
Kontakt
biuro@sympozjumgap.pl
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej
ul. ks. I. J. Skorupki 22
31-519 Kraków
tel. 12 423 76 05
kom. 534 881 236